Jakou vybrat garnýž? Instruktážní videa a návody.

JAK SPRÁVNĚ VYBRAT GARNÝŽ
 
1. JEDNODUCHÉ NEBO DVOJITÉ PROVEDENÍ
Prvním krokem při výběru nové garnýže by mělo být rozhodnutí, zda potřebujete závěsy a závěsy nebo pouze závěs nebo pouze záclonu. Proto se rozhodneme pro jednoduchou nebo dvojitou tyč.
   IMG_9038          IMG_9093   
Pokud ještě nevíte, zda budete potřebovat jednoduché nebo dvojité provedení, volila bych raději koupi dvojité. Na stěnu pak můžete umístit jen jednu tyč a druhou uschovat pro pozdější použití.
 
2. TVAR A PRŮMĚR GARNÝŽOVÉ TYČE
Vybírat můžete z kulatých tyčí, hranatých tyčí, hranaté a kulaté garnýže s drážkou.
 IMG_9674Jednoduché otevření_1
IMG20230519090108stribrna-jednoducha-1
Kulaté tyče jsou k dispozici v průměrech: 16 mm, 19 mm, 25 mm.
Průměr tyče vybírejte dle toho, co ponese. Pokud budete mít lehkou záclonku, zvolte 16 mm, pokud záclonu a závěs se střední gramáží, tak 19 mm a pokud chcete pověsit např. těžký blackout závěs, tak určitě volte průměr 25 mm.
Z estetického hlediska platí pravidlo, že čím silnější průměr, tím působí garnýž elegantněji.
Průměr 16 mm je určen pro velmi lehké látky, pokud na tento průměr i tak budete věšet těžší látky, doporučuji již od délky 200 cm přikoupit prostřední nosník, aby nedošlo k prověšení.
 
3. MONTOVAT DO STROPU NEBO DO STĚNY
Montáž se odvíjí od technické dispozice interiéru. Na zvážení je předsazení parapetu a šíře topení. Pokud však požadujete co nejvyšší zastínění, volila bych záclonové kolejnice montované do stropu, tak aby světlo nemohlo pronikat boky konzol.
 
4. VÝBĚR DÉLKY TYČE NEBO PROFILŮ
Nepsané pravidlo říká, že tyč by měla být širší než okno asi o 30 až 50 cm. Je to dáno jak estetickými, tak i ryze praktickými důvody. Pro „zaparkování“ závěsu musíte mít po bocích dostatek místa, jinak Vám závěs bude zasahovat do okna a ubírat světlo.
Bez názvu_2

Kroužky s žabky/háčky nebo jezdce od nás dostanete dle délky vybrané sestavy. Do sestavy je nachystáme co 10 cm. Tzn pro délku 160 cm = 16 ks.
Konzoly by měly být namontovány cca 10 cm od okraje okenního otvoru. Pokud se Vaše sestava skládá z napojovaných tyčí pomocí spojky, je třeba prostřední konzolu umístit vždy v místě spoje.
co 10
 
5. KDY JE GARNYZ NA SPOJ A JAK VYPADÁ
 
Při výběru délky tyčí je sériově tyč dělaná 300cm pokud tyč budete chtít delší příklad 320cm  garnýž se bude skládat  160cm tyč + spoj + 160cm tyč  všechny délky garnýží delší než 240cm jsou uchyceny třemi nosníky.
 
spjspj2
 
6. GARNÝŽOVÉ KONCOVKY
Při výběru koncovek se řídíme vlastním vkusem. Jedná se o dekorativní prvky, které nemají vliv na technickou stránku garnýží. Je však třeba pamatovat na to, že koncovky mají různé délky a často výrazně prodlužují garnýž. 
Globe dobrý           Cylinder dobrý       Rulo         
7. ZVOLIT KROUŽKY, HÁČKY, ŽABKY?
Pokud již máte záclony/závěsy ušité nebo zakoupené, je Vaše rozhodování o to jednodušší.
 
Když jste zakoupili záclony s oky, které jsou již na látce upevnění, zvolte variantu na „tunýlek“. Žabky zvolte v případě, že na zácloně není našitá řasící stuha a v případě závěsu, že se jedná o lehký materiál. Pokud však máte těžké závěsy a nebo jste již zakoupili záclony/závěsy s našitou stuhou, volila bych raději háčky místo žabek. Háček se do řasící stuhy upevní principem spínacího špendlíku a nemůže vypadnout. Také oproti žabce u háčků nehrozí poškození látky.
 ZABKA-CICHA-19-mosidz-antyczny     ZABKA-KWADRATOWEA                                                            
8. VŠEOBECNÉ POZNÁMKY
  • Pozor na odsunutí parapetu a radiátoru
Zkontrolujte, zda parapet nebo topení nezasahuje více do prostoru a nebude pak tato vzdálenost problém při zavěšení záclon/závěsů.
Některé stěnové konzoly mají prodloužení, některé né a pak je lepší zvolit montáž do stropu.

  • Každá místnost může mít jinou ganýž
Jeden propojený prostor by měl mít stejný styl garnýže. Pokud se však jedná o uzavřený prostor, jednotlivé místnosti, může být každá garnýž jiná. Je vždy potřeba respektovat potřeby a styl daného prostoru.
 
  • Barva garnýže
    Barva garnýže by měla korespondovat s kováním v detaily v místnosti. Tzn. barva vypínačů, úchytek na skříňkách, světla.
 
  
Video návody:
 
 
 
 
 
 
Rozumíme tomu, co nabízíme a velice rádi Vám poradíme. Kontaktujte nás prosím na +420 602 681 999, info@kovovegarnyze.cz.
 
Těšíme se na Vaše okna, tým kovovegarnyze.cz.